9:00
Η Ακαδημία είναι έτοιμη να υποδεχτεί τους συμμετέχοντες που ξεκινούν σιγά-σιγά να εμφανίζονται. Το σημερινό σεμινάριο έχει θέμα τα ψάρια και τα θαλασσινά, μια αγαπημένη μεσογειακή κατηγορία τροφίμων. Πριν ξεκινήσει όμως η παράδοση από τον σεφ, έχουμε φρεσκοψημένο καφέ και λαχταριστό πρόγευμα για να τον συνοδεύει!
10:00
![](https://www.lidlfoodacademy.com.cy/pteeseeg/2022/08/040622-Ψάρια-και-Θαλασσινά -DSC_9540.jpg)
Ξεκινάμε το γευστικό μας ταξίδι με γεύση από θάλασσα, φτιάχνοντας κροκέτες σολoμού με κιτρόμηλο, κρούστα παρμεζάνας και συνοδευτική σαλάτα. Και ναι, μυρίζει τόσο ωραία όσο ακούγεται!
10:30
![](https://www.lidlfoodacademy.com.cy/pteeseeg/2022/08/040622-Ψάρια-και-Θαλασσινά -DSC_9498.jpg)
Σειρά έχει ένα κλασικό ισπανικό πιάτο με αραβικές όμως ρίζες, μια νόστιμη παέγια με θαλασσινά. Γαρίδες, μύδια και καλαμάρι συνδυάζονται άψογα με το ρύζι και την γεύση του σαφράν να επικρατεί. Όλοι είναι ήδη ενθουσιασμένοι!
11:30
![](https://www.lidlfoodacademy.com.cy/pteeseeg/2022/08/040622-Ψάρια-και-Θαλασσινά -DSC_9502.jpg)
Συνεχίζουμε με μια μπουγιαμπέσα! Ένα στιφάδο λαχανικών με γαλλικές καταβολές που όμως φτιάχνεται και στην Ελλάδα με τη μορφή της γνωστής μας κακαβιάς! Οι γεύσεις και τα αρώματα της θάλασσας έχουν γεμίσει την Ακαδημία μας!
12:30
![](https://www.lidlfoodacademy.com.cy/pteeseeg/2022/08/040622-Ψάρια-και-Θαλασσινά -DSC_9588.jpg)
Και επειδή μετά από τέτοιο πλούσιο μενού, θέλουμε και το κάτι τις μας σε γλυκό, ετοιμάζουμε ένα ελαφρύ cupcake με λεμόνι που δένει αρμονικά με τις υπόλοιπες γεύσεις της ημέρας!
13:30
Οι συμμετέχοντες επιτέλους απόλαυσαν τα θαλασσινά πιάτα που έφτιαξαν, κλείνοντας έτσι ακόμα ένα επιτυχημένο σεμινάριο στην Ακαδημία μας!